İranlı yönetmenin ikinci Oskar’ını aldığında verdiği mesaj!

the film salesman, ile ilgili görsel sonucu

Seksen dokuzuncu Oskar ödülleri Şubat 2017’de belli oldu ve en iyi yabancı film dalında Satıcı adlı film İranlı Asger Ferhadi’ye ikinci Oskar ödülünü getirdi. Ferhadi daha önce, 2012 yılında Bir Ayrılık filmi ile yönetmen olarak ilk Oskar’ını kazanmıştı. Asger Ferhadi ve filmin kadın baş rolündeki Terane Alidusti, ABD başkanı Donald Trump’in KHK ile çıkardığı ve 6 Müslüman ülke vatandaşının Amerika’ya girmesini kısıtlayan yasayı protesto ederek ödül törenine katılmamışlardı. Ödülü Enuşe Ansari, Ferhadi’inin yerine kabul etmiş ve törende Ferhadi’nin bu mesajını okumuştu:

Benim orada olmamam, ülkemin insanına ve altı diğer ülke insanına hürmeten ve bu insanların Amerika’ya girişini yasaklayan insanlık dışı bir yasayı protesto etmek içindir. Dünyayı Bizler ve Düşmanlarımız diye ikiye ayırma, korku yaratır ve bu ise kaba kuvvet ve savaşı aldatıcı bir şekilde haklı göstermek içindir. Bu söylemler, şiddet ve öfkenin kurbanı olan ülkeler için demokrasi ve insan hakları yolunda engel teşkil eder.

Sinemacılar kameralarını insani ortak noktalara çevirerek etnik kökenlere ve dinlere ait yanlış klişeleri kırabilir ve dünya halkları arasında empatiyi ve dayanışmayı yaratabilirler. Bugün bizim empatiye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var!

İlgili resim
Asger Ferhadi, Bir Ayrılık adlı filmin yönetmeni olarak 2012 yılında aldığı ilk Oskar ödülüyle…

 

‫اصغر فرهادی‬‎ ile ilgili görsel sonucu
Bir Ayrılık filmi yönetmene ve baş rollerdeki kadın ve erkek oyunculara Berlin’de AltınAyı Ödülü’nü getirmişti…

Bu yılki Oskar töreninde Asger Ferhadi’nin mesajını okuyan İranlı-Amerikalı Enuşe Ensari (Anushe Ansari), Prodea Sistemleri’nin kurucusu ve başkanıdır. Onun daha önceki başarılarından Telecom Technologies, Inc. (TTI) kurucuları arasında bulunması ve bu şirketin CEO’su olarak görev yapması sayılır. Enuşe 40.nci yaş gününü kutladıktan kısa bir süre sonra NASA’nın uzay mekiği ile uzay istasyonuna giden ilk İranlı, ilk Müslüman kadın, bu yolculuğun masraflarını kendisi üstlenen dördüncü kişi ve ilk kadın olarak uzay istasyonlar tarihine adını yazdırmıştır.

Anushe ansar salesman, ile ilgili görsel sonucu
Enuşe Ensari (Anushe Ansari) Satıcı film ödülünü Ferhadi’nin yerine kabul etmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s