dünya eksiktir artık!

kahramanlar-6

25 Kasım 2016, saat 10:29’da asrımızın biçimlenmesinde kesin rolü olan devrimci bir liderin hayata gözlerini yumduğunu Raul Castro TV’den anons etmiştir. Bu tarih unutulmayacak!

Bugünden önce 25 Kasım Mirabal kardeşlerin terör edildiği gün olarak anılırdı dünyada. Mirabal kardeşler (Hermanas Mirabal): Patria Mercedes Mirabal, Bélgica Adela Mirabal-Reyes, Maria Argentina Minerva Mirabal ve Antonia Maria Teresa Mirabal! Bu dört kız kardeş Dominik Cumhuriyeti’nde Trujillo rejimine karşı yıllarca mücadele vermişlerdir. Onlar 14 Haziran Devrimci Hareketi’nin başlamasına önemli yardımları olmuşlar.

mirabal sisters ile ilgili görsel sonucu
Mirabal kardeşler Peru’dayken

Yeraltı adları olan Minerva’dan sonra onlar grup içinde kendilerini, Las Mariposas (Kelebekler) diye adlandırmışlardı. 25 Kasım1960’da Trujillo’nun emriyle kız kardeşlerden üçü terör edilmiştir. Onların ölümü Dominik asıllı Amerikan yazar Julia Alvarz’in 1994’te yayımladığı Kelebekler Zamanında (In the Time of the Butterflies) adlı romanına konu olmuş ve aynı adla ekran olmuştur. 1999 yılında 25 Kasım, Mirabal kardeşlerin onuruna Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü olarak anılmıştır.

mirabal sisters ile ilgili görsel sonucu
Mirabal Kardeşler, Mirabal Müzesi’nde

Büyük devrimci lider Fidel’in ölümü bahanesiyle devrimci kadınlardan söz açılmışken birkaç kişiden daha söz etmek yerinde olur. Vilma Espin. Vilma, Küba devriminin içinde, kalbinde aktif olarak yer almış bir devrimcidir. O, Küba kadın hareketinin liderlerindendi. Vilma, 26 Temmuz Hareketi’nin içinde yer almış ve 1950’de diktatör Batista rejiminin devrilmesinde tarihi görev üstlenmiştir. Devrimin zafere ulaşmasının ardından Vilma Espin 1960 yılında Küba Kadınlar Federasyonu’nu kurmuş ve 2007 yılında ölünceye kadar bu örgütün liderliğini sürdürmüştür.

Vilma Espin ile ilgili görsel sonucu
Vilma Espin

O, Ulusal Yasama Meclisi ve Devlet Şurası üyesi, Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Politbüro üyesiydi. Lenin Barış Ödülü sahibi Vilma’ya Küba halkı tarafından Küba Cumhuriyeti Kahramanı unvanı verilmiştir. O, Küba’yı temsilen birçok uluslararası kongrelerde, Küba delegeleri onun liderliğinde hazır bulunmuşlardır. 7 Nisan 2016’da Vilma’nın 86. doğum gününde onun adına Havana’da açılan kültür ve eğitim merkezinde konuşan Fidel şöyle demiştir: “Eminim bugüne benzer bir günde Vilma çok mutlu olacaktı. O yaşamını neden feda ettiğini görecekti, o görecekti neden devrim yolunda mücadele edip ölenler gittikleri yol üzerinde enerji bırakırlar, güç bırakırlar ve bunun için mücadele etmeyi!”

Vilma Espin (7 Nisan 1930, Santiago de Cuba, Küba – 18 Haziran 2007, Havana, Küba)

Haydée Tamara Bunke Bider: Gerilla Tanya (November 19, 1937 – August 31, 1967) Geriila Tanya 1960 yılında henüz 23 yaşındayken Che’nin Doğu Almanya’nın Leipzig kentini ziyareti sırasında Che ile tanışmış ve onun tercümanı olarak görev yapmış bir devrimci. Tamara 1 yıl sonra Küba’ya gelmiş ve daha sonra 1964-1967 yılları arasında Che ile birlikte ve Che’nin liderliğini yaptığı grup içinde Bolivya devrimci hareketine aktif olarak katılmıştır.

Görsel sonucu
Haydee Tamara Bunke Bider

Che’nin grubu içindeki tek kadın devrimci olarak savaşan Tamara, deşifre olunca Che’nin silahlı mücadele verdiği ormanlara geçmek üzereyken 31 Ağustos 967 yılında Rio Grande ırmağını geçerken, omuzlarına kadar suda ve silahı yukarı kaldırmış durumdayken CİA’nin katilleri tarafından 8 yoldaşı ile birlikte kurşun yağmuruna tutularak öldürülmüş ve sürüklenen ve piranha balıklarının birçok bölümünü yediği cesedi 6 gün sonra Bolivya askerleri tarafından bulunmuştur. Haber duyulduktan sonra Fidel Gerilla Tanya’yı Küba’nın kahramanı olarak ilan etmiştir.

Gerilla Tanya. (19 Kasım 1937, Buenos Aires, Arjantin – 31 Ağustos 1967, Vallegrande, Bolivya)

onlar vardılar
onlar kahramandılar
yoksulların yüreğine umut közüydüler
onlar dünyanın bebeği gözüydüler
düşmanıma düşman
dostuma dosttular
onlar insandılar
insana inandılar
onlar öğretmendiler
daha güzel bir dünyanın var olabileceğini öğrettiler
fırtına gibi esip gittiler
yüreğimize güneş
yüreğimize umut
yüreğimize sevgi ekip gittiler
onlar çoktular
meydanlar artık hep onlarla güzel olacak
meydanlar artık hep onlarla sıcak

(h.h.)

kahramanlar-8

kahramanlar-7  kahramanlar-2 kahramanlar-3 kahramanlar-4

kahramanlar-5  kahramanlar

kahramanlar-9-zafere-kadar-daima

kahramanlar-1

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s