aydın sanatçı olmak ya da olmamak, soru budur!

Tarık Akan
13 Ekim 1949 İstanbul – 16 Eylül 2016, İstanbul

Soytarılar en çok da kralları güldürmüştür tarih boyunca! Kralların önünde hoplayıp zıplamakla, eğilip, bükülüp, sürünmekle, maskaralıklar sergilemekle servete kavuşulabilir, şan, şöhret, mevki elde edilebilir ancak sanatçı olunamaz! Soytarılar oyunbaz olabilirler ancak sanatçı olmaları hele hele halkın sanatçısı olmaları öyle soytarılıklarla mümkün olmaz!

Sanatçının halka verdiğine karşın, halkın mutluluğu için katlandıklarına karşın, halk kendi tarihine yazarak ve onu yaşatarak karşılık vermiştir hep. Bu ise kralların, sadr-il-mülüklerin, sadrazamların hükmüyle olmaz! Bu tarihi yazan kalem halkın elinde ve defter ise işte bu “bitmeyen mücadelenin” sürüp giden yaşamdır.

Halk cahil bırakılmışsa; halk aç, yoksul bırakılmışsa; halk kandırılmış ve bu kandırılmışlığından habersiz bırakılmışsa, birileri ömrünü yakarak bu karanlığı aydınlatır… işte aydın bilinciyle, aydın karşı koymalarıyla bir sanatçının, bir edebiyatçının, hele hele halk sanatçısının ve edebiyatçısının kaderi budur işte. Sermayenin iğrenç düzeni sonlanıncaya kadar da hep böyle olacak!

Tarık Akan bu toprakların semalarında parlayan ve bu vatanın topraklarına sönmeyen bir yıldız olarak emanet edilen bir aydın sanatçıydı. Akıntının tersine kulaç atmanın kefaretini kat be kat ödeyerek, ona buna ödün vermeden yoluna onurlu bir insan olarak devam eden ve bu ülkenin sanat tarihine ve sanatçılarının tarihine bir çizgi çizmeyi başaran bir sanatçıydı: soytarıyla oyuncu arasına bir çizgi, oyuncuyla sanatçı arasına bir çizgi, halkın yanı ile diğerlerinin yanı arasına bir çizgi! Pir Sultan Abdal’la Hızır Paşa arasına bir çizgi.

Denir ki Tarık Yıldızı gökyüzünde bütün yıldızların önünde giden ve onların denge içinde akıp süzülmelerini sağlayan bir yıldızmış. Tarık yıldızı eğilip bükülmezmiş ve hep parlakmış!

Işıklar saçtın bu yurda Tarık kardeşim, ışıklarla kal!

(h.h.)

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s