Narların Rengi!

Daha önce yayımladığım bir makalemde (https://sardunyalar.com/2012/07/17/siiri-izlerken-iran-sinemasinda-siirin-gosterimi/) Sergei Paradjanov’un Narların Rengi adlı filminden söz etmiştim. Bazı arkadaşlar filmi seyretmemişler, aramışlar bulamamışlar. Burada linkini veriyorum.

Bu film Ermeni bir şairin yaşamı hakkında. Anlatı onun şiirlerine dayanmakta. Daha doğrusu onun şiirleri icra edilmekte. Görsel dili tam bir şiirsel şölen ve seyirci çoğu zaman peş peşe akan resim tablolarıyla karşı karşıya kalmakta! Müzik ise harika!

Bir yerde bu not düşürülmüş Youtube’da:

One of the greatest masterpieces of the 20th century, Sergei Parajanov’s “Color of the Pomegranate,” a biography of the Armenian troubadour Sayat Nova (King of Song) reveals the poet’s life more through his poetry than a conventional narration of important events in Sayat Nova’s life. We see the poet grow up, fall in love, enter a monastery and die, but these incidents are depicted in the context of what are images from Sergei Parajanov’s imagination and Sayat Nova’s poems, poems that are seen and rarely heard. Sofiko Chiaureli plays 6 roles, both male and female, and Sergei Parajanov writes, directs, edits, choreographs, works on costumes, design and decor and virtually every aspect of this revolutionary work void of any dialog or camera movement.

Bir arkadaşın uyarısı ve yardımıyla Türkçe alt yazılı olarak filmin tümünü gösteren linki aşağıda veriyorum: teşekkürler Özgür Ö.

Filmi izlemek için

aşağıdaki narları tıklayın:

برای دیدن فیلم عکس انار را کلیک کنید

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s