Öldürdüğünüz gençlerin suçu neydi?

Bilindiği üzere İran’da doların 3000 Tuman’dan 15000 Tuman’a fırlamasının ardından zaten katlanılamaz olan pahalılık, işsizlik, üretimsizlik daha da yükselmiştir. Halk yoksulluk içinde kıvranırken, bu halkın emeğini sömüren bir avuç azınlığın Tahran’ın kuzeyinde milyar dolarlık kasrlar inşa edip o saraylarda keyif sürmeleri devam ederken benzine %300 gelen zam, halkın yanan yüreğine benzin dökmüş ve halkı caddelere dökmüştür. Ancak halkın barışçıl protesto gösterileri her zaman olduğu gibi en şiddetli ve orantısız güç kullanılarak bastırılmış ve yüzlerce masum ölüme yol açmıştır. Halkın itirazları yine dış güçlerin kışkırtması olarak lanse edilmiş, internet kesilmiş, birçok telefon hatları kesilmiş ve karanlık bir iletişimsizlik çevreni yaratılmıştır.

Bir grup İranlı ünlü yazar ve sanatçının İran’da bu olaylar hakkında yayınladıkları bildirinin çevirisini aşağıda veriyorum:

“2019 Kasım ayının sonrasında geçen bu acı günlerde canlarından olan gençlerin, yaralı insanların ve yürekleri dağlanan anaların ve acılarında kavrulan babaların yüzleri gözlerden uzaklaşmıyor. O gençlerin -ki kanları hoyratlıkla toprağa akıtılan ve onları dış güçlere mensup gösterilen- gözden düşmeleri istendi. Şimdi habersizlik ve iletişimsizliğin tozu toprağı dindikten sonra adları teker teker açığa çıkmakta olan o insanlar hangi suçla öldürüldü? Onların sadece canları boğazlarına gelmişti; zira onları duyan bir tek kulak bulamadıkları için bu kifayetsizlikleri sokaklarda caddelerde haykırdılar.

Bu halka ne ediyorsunuz? Hangi ufacık bir deliği halkın sesinin duyulması için açık bıraktınız? Halkın hangi protesto toplantısına katlanabildiniz? Halkın isteklerini dillendiren hangi partiye ya da kuruluşa izin verdiniz? Hala halkın en temel ve birincil insani haklarını ve en aşikâr ve inkar edilemez vatandaşlık gereksinimlerini şiddete başvurarak yanıtlamayı mı düşünüyorsunuz?

Bilmelisiniz ki bu toprakların halkının gırtlağında boğulmuş haykırış tarihte kalıcı olacaktır.”

İlk imzayı atanlar:

Rahşan Beni Etemad, Asgar Ferhadi, Ferhad Tohidi, MOcteba Mirtahmasb, Hüseyin Alizadeh, Keyhan Kolhar, Lili Golestan, Behmen Fermanferma, Dariyouş Mehrcui, Reza Dormişiyan, Cafer Penahi, Mostefa AlAhmed, Mohammed Reulov, Hüseyin Senapur, Erşed Tahmasbi, Emir Esbati, Fatıma Motemed Arya, Nağme Someyni, Mohsen Emiryusofi, Mecid Berzeger, Menije Hekmet, Negar Eskenderfer, Emirşehab Rezvaniayn, Caber Gasemali, Ketayun Şehabi, Tahmine Milani, Mohammed Rezai Rad, Baran Kovseri, Pegah Ahengerani, Mostafa Huşepuş, Mehtab Nasirpur, Mohammed Rahmanian, Firuze Saber, Habib Rezai, Mohammed Reza Moini, Meysem Moini, Cemal Rahmati

Aşağıda İran’da çekildiği söylenen videoda özel kolluk kuvvetlerin halkın evlerinin kapı camlarını ve  kapı güvenlik kameralarını nasıl kırdıklarını görmek mümkün. Resmi makamlar “bozguncular halkın malına zarar veriyor!” diye açıklamalarda bulundular.

‫صدای آبان 98‬‎ ile ilgili görsel sonucu

Hepsi içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s